Wybór linków zwiÄ…zanych z literaturÄ… i kulturÄ…
Lustro Biblioteki – wykaz bibliotek cyfrowych (http://lustrobiblioteki.pl/biblioteki-cyfrowe-polsce/)
BIBLIOTEKA CYFROWA to system informacyjno-wyszukiwawczy tworzony przez
instytucjÄ™ sprawczÄ… lub podmioty wspóÅ‚pracujÄ…ce, w którym gromadzone sÄ… uporzÄ…dkowane
zbiory zasobów cyfrowych, tj. dokumenty w oryginalnej postaci cyfrowej (born digital) oraz
dokumenty zdigitalizowane bÄ™dÄ…ce odwzorowaniem dokumentów w postaci tradycyjnej,
udostępniane bezpłatnie w sieci za pomocą specjalistycznego oprogramowania do tworzenia
biblioteki cyfrowej i zarzÄ…dzania niÄ…. MisjÄ… biblioteki cyfrowej jest zapewnienie
użytkownikom dostÄ™pu do dziedzictwa kulturowego w postaci zbiorów cyfrowych oraz
zachowanie ich (w odpowiednich formatach) dla potomnych dzięki procesowi
długoterminowej archiwizacji. Struktura biblioteki cyfrowej składa się z następujących
komponentów: obiekty cyfrowe, kolekcje cyfrowe, metadane, infrastruktura techniczna,
interfejs, projekty, usÅ‚ugi, użytkownicy oraz wyspecjalizowany zespóÅ‚ architektów.
Legalna Kultura – otwarte zasoby cyfrowe (https://www.legalnakultura.pl/pl)
Kampania spoÅ‚eczna, promujÄ…ca korzystanie z legalnych źródeÅ‚ kultury, realizowana przez
FundacjÄ™ Legalna Kultura. DÅ‚ugofalowy cel projektu to budowanie Å›wiadomoÅ›ci odbiorców
kultury w nowej, cyfrowej rzeczywistości.
Akcja sÅ‚uży budowaniu poczucia wspólnoty odbiorców i twórców kultury. UÅ›wiadamia, jak
ogromne znaczenie dla rozwoju kultury ma sposób, w jaki z niej korzystamy. Adresatami
kampanii sÄ… zarówno ci, którzy nie doceniajÄ… jeszcze znaczenia legalnych źródeÅ‚, jak i
odpowiedzialni odbiorcy kultury, których gÅ‚os warto wspierać.
Kultura. Sztuką jest to, by cieszyć się nią razem.
Literatura staropolska ( www.staropolska.pl )
Serwis naukowo-edukacyjny poÅ›wiÄ™cony dawnej literaturze polskiej w kontekÅ›cie dziedzictwa kultury europejskiej. Jego zasadniczÄ… częściÄ… jest biblioteka utworów staropolskiego piÅ›miennictwa ( ÅšREDNIOWIECZE - RENESANS - BAROK ) oraz towarzyszÄ…cy jej wybór opracowaÅ„, materiaÅ‚ ikonograficzny i dźwiÄ™kowy. DziaÅ‚ KONTEKSTY gromadzi teksty i opracowania na temat historii, filozofii, religii i sztuki w dawnej Polsce. DziaÅ‚ TRADYCJA zawiera bogaty wybór materiaÅ‚ów z zakresu kultury starożytnej i biblijnej, europejskiego Å›redniowiecza, renesansu i baroku. Z kolei dziaÅ‚ LINKI oferuje dostÄ™p do najważniejszych Å›wiatowych bibliotek, portali i stron WWW o pokrewnej tematyce. DOWNLOAD umożliwia m.in. pobranie spisu lektur z zakresu piÅ›miennictwa staropolskiego. W dziale TRANSLATIONS zamieszczamy tÅ‚umaczenia najważniejszych utworów dawnej literatury polskiej, z nadziejÄ… na ich szerszÄ… promocjÄ™ poza granicami kraju. W BIBLIOGRAFII 2000- odnajdziemy aktualne wydawnictwa książkowe z zakresu literatury staropolskiej, zaÅ› w dziale WYDARZENIA przekazywane sÄ… informacje o specjalistycznych konferencjach naukowych.
Biblioteka Narodowa ( www.bn.org.pl )
Strona Biblioteki Narodowej na której zgromadzono i udostÄ™pniono czytelnikom m.in. książki z XIX i XXI wieku, czasopisma XIX – XXI wieku, dokumenty życia spoÅ‚ecznego, stare druki, rÄ™kopisy, zbiory muzyczne, zbiory dźwiÄ™kowe i audiowizualne, dokumenty elektroniczne, zbiory kartograficzne, zbiory ikonograficzne, zbiory bibliologiczne, mikrofilmy.
Wolne Lektury ( www.wolnelektury.pl )
Szkolna biblioteka internetowa zawierajÄ…ca zbiór utworów znajdujÄ…cych siÄ™ w domenie publicznej (wolne od praw autorskich). Tekstów i opracowaÅ„ krytycznych dostarcza Biblioteka Narodowa co zapewnia rzetelność portalu. Serwis umożliwia otworzenie wÅ‚asnej póÅ‚ki z książkami, daje możliwość wyszukiwania przez indeksy: autorzy, rodzaje, gatunki, epoki, motywy i tematy, rodziny motywów. Jednym z ciekawszych narzÄ™dzi jest „LeÅ›minator”, który z wybranych tekstów skÅ‚ada wiersze udajÄ…ce styl LeÅ›miana.
Czytamy SÅ‚uchajÄ…c ( www.czytamysluchajac.pl )
Projekt towarzyszy serwisowi Wolne Lektury i udostÄ™pnia nagrania lektur szkolnych w wykonaniu znanych aktorów i reżyserów.
Wolne podręczniki ( www.wiki.wolepodreczniki.pl )
Serwis w przygotowaniu. Zawiera materiały edukacyjne przygotowywane przez nauczycieli.
Polska Biblioteka Internetowa ( www.pbi.edu.pl )
PBI uruchomiono w 2003r. a od 2008r. przekazano jÄ… Bibliotece Narodowej. Część udostÄ™pnianych tekstów zawiera jednak sporo bÅ‚Ä™dów (przykÅ‚adowo bÅ‚Ä™dny tekst Bogurodzicy pod pierwszÄ… wersjÄ…).
Wirtualna Biblioteka Literatury Polskiej ( www.literat.ug.edu.pl)
Prezentacja arcydzieÅ‚ literatury polskiej wolnych od praw autorskich w dniu 01.09.1999r. Poszczególnym utworom towarzyszy materiaÅ‚ ilustracyjny, najczęściej portret pisarza oraz jego biogram. Znaleźć tu można m.in. BogurodzicÄ™, dzieÅ‚a MikoÅ‚aja Reja, Jana Kochanowskiego, Ignacego Krasickiego, Juliusza SÅ‚owackiego, Stefana Å»eromskiego, Henryka Sienkiewicza, StanisÅ‚awa WyspiaÅ„skiego, Adama Mickiewicza, Cypriana Kamila Norwida i wielu innych. CiekawostkÄ… jest Poradnia Literacka, gdzie można otrzymać bezpÅ‚atne porady z zakresu literatury piÄ™knej.
Polska Biblioteka Internetowa ( www.pbi.edu.pl )
PBI uruchomiono w 2003r. a od 2008r. przekazano jÄ… Bibliotece Narodowej. Część udostÄ™pnianych tekstów zawiera jednak sporo bÅ‚Ä™dów (przykÅ‚adowo bÅ‚Ä™dny tekst Bogurodzicy pod pierwszÄ… wersjÄ…).
Podkarpacka Biblioteka Cyfrowa ( www.pbcrzeszow.pl )
NajwiÄ™ksza biblioteka cyfrowa w woj. podkarpackim. PBC jest regionalnÄ… bibliotekÄ… cyfrowÄ… tworzonÄ… przez kilka dużych książnic regionu. Zasoby Podkarpackiej Biblioteki Cyfrowej sÄ… systematycznie powiÄ™kszane o kolejne poddawane digitalizacji zbiory. W zasobach repozytorium cyfrowego znajdujÄ… siÄ™ różnorodne dokumenty pod wzglÄ™dem formy wydawniczej: książki, czasopisma i gazety, dokumenty ulotne, broszury, kartografia, materiaÅ‚y graficzne, nuty i inne. PBC rejestruje pozycje rÄ™kopiÅ›mienne i drukowane. PrzeważajÄ…cÄ… część stanowiÄ… publikacje starsze, wydane przed 1939 r., w przypadku których wygasÅ‚y już prawa autorskie majÄ…tkowe. W bibliotece cyfrowej znajdujÄ… siÄ™ też teksty nowsze, których twórcy wyrazili zgodÄ™ na publikacje kopii cyfrowych swoich dzieÅ‚ w Podkarpackiej Bibliotece Cyfrowej – sÄ… to przede wszystkim rozprawy doktorskie i wydawnictwa uczelni wyższych.
Biblioteka Internetowa Exlibris ( www.exlibris.biblioteka.prv.pl )
Jest to inicjatywa prywatna. Zawiera 457 książek, w tym lektury. SÄ… tu pozycje zarówno polskich twórców, jak i zagranicznych. Można pobrać portret pisarza z NIEZBĘDNIK >PISARZE. Cz. 1-3
Muzykoteka Szkolna ( www.muzykotekaszkolna.pl )
OgólnodostÄ™pny internetowy serwis edukacyjny, powstajÄ…cy na zlecenie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego zadaniem jest ksztaÅ‚cenie Å›wiadomych odbiorców muzyki i aktywnych uczestników kultury oraz podniesienie poziomu powszechnej edukacji muzycznej w Polsce. Użytkownicy otrzymujÄ… nowoczesne narzÄ™dzie wspomagajÄ…ce tradycyjnÄ… edukacjÄ™ muzycznÄ…, aktywizujÄ…ce i stymulujÄ…ce zainteresowanie muzykÄ…. Celem projektu jest dotarcie do jak najwiÄ™kszej liczby uczniów i przekazanie im kompetentnego zestawu informacji. Portal to innowacyjne narzÄ™dzie edukacyjne, o wysokim poziomie merytorycznym, opracowywane przez zespóÅ‚ ekspertów, pedagogów i muzykologów. Zawiera teksty dotyczÄ…ce poszczególnych epok w muzyce, biogramy twórców, definicje pojęć muzycznych, opisy instrumentów, gatunków muzycznych oraz wywiady w formie multimedialnej, a także stopniowo powiÄ™kszanÄ… bazÄ™ utworów do sÅ‚uchania, a w przyszÅ‚oÅ›ci aplikacje do nauki nut i muzyczne gry interaktywne.